
| Emporia Care Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 55 x 18 mm (4.80 x 2.17 x 0.71 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~22.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6223 |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 0.5MB 4MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1750 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |