
| Dell XPS 10 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 (optional) |
| 3G bands | HSDPA (optional) |
| 4G bands | LTE (optional) |
| Speed | HSPA/LTE (optional) |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, Q4. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 274.7 x 177.3 x 9.2 mm (10.81 x 6.98 x 0.36 in) |
| Weight | 635 g (1.40 lb) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) - optional |
| Optional mobile dock with standard QWERTY keyboard and trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 10.1 inches, 281.1 cm2 (~57.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1366 x 768 pixels, 16:9 ratio (~155 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows RT |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32/64GB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS (with LTE/HSPA+ configs) |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo viewer/editor Document editor | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion (28 Wh) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 380 EUR |