
| Dell Venue 7 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 193 x 118 x 9.6 mm (7.60 x 4.65 x 0.38 in) |
| Weight | 234 g (8.25 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4100 mAh, non-removable (15.5 Wh) |
| Misc | |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 100 EUR |