
| Dell Streak 7 Wi-Fi - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 200 x 119.8 x 12.4 mm (7.87 x 4.72 x 0.49 in) |
| Weight | 453.6 g (1.00 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/eAAC+/WMA player QuickOffice document viewer Photo viewer/editor Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 2780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 72 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Price | About 140 EUR |