
| Dell Streak 10 Pro - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 262.3 x 178 x 13 mm (10.33 x 7.01 x 0.51 in) |
| Weight | 727 g (1.60 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 3.2 (Honeycomb) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/eAAC+/WMA player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 280 EUR |