
| Dell Mini 3iX - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, November. Released 2009, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 59.9 x 11.7 mm (4.72 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 1.5 (Cupcake) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 256MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Browser | HTML |
| MP4/H.264/WMV player MP3/e-AAC+/WMA player Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Oiled Bronze and Ocean Blue |
| Price | About 230 EUR |