
| Dell Flash - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | Not officially announced yet. Released Exp. release 2009, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 58 x 11 mm (4.61 x 2.28 x 0.43 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~51.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7230 |
| CPU | 800 MHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 512MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA & UPnP |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| TV-Out MP3/WAV/eAAC+/WMA player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 725 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |