
| Celkon Q519 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 145.2 x 73.2 x 9.4 mm (5.72 x 2.88 x 0.37 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum 7731 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Light Blue, Dark Blue, Green, Red |
| SAR EU | 0.46 W/kg (head) 0.52 W/kg (body) |