
| Celkon Q455 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136.5 x 68 x 7.9 mm (5.37 x 2.68 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk time | Up to 6 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Blue |
| SAR EU | 0.47 W/kg (head) 0.41 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |