
| Celkon CT-910 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |