
| Celkon CT 9 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, December. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 239 x 146 x 13 mm (9.41 x 5.75 x 0.51 in) |
| Weight | 450 g (0.99 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 9.0 inches, 230.5 cm2 (~66.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~104 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 3 h (media player) |
| Misc | |
| Colors | White/Black |
| Price | About 100 EUR |