
| Celkon CT 7 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 192 x 110 x 14 mm (7.56 x 4.33 x 0.55 in) |
| Weight | - |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |