
| Celkon CT 1 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 196 x 114 x 14 mm (7.72 x 4.49 x 0.55 in) |
| Weight | - |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | No |
| Positioning | GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port MP4/H.264 player MP3/WAV/AAC/Flac player Organizer Photo/video editor Document editor/viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | 3 h (media player) |
| Misc | |
| Colors | Black, Red |