
| Celkon C7030 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 60 x 11.8 mm (4.41 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~45.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 contacts |
| Call records | 20 entries |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Auto call record Reject by SMS MP4/H.263 player MP3/WAV player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.65 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |