
| Celkon C7010 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 57 x 13.6 mm (4.02 x 2.24 x 0.54 in) |
| Weight | 90.6 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.8 inches, 23.3 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~206 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP4/H.263 player MP3/WAV player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.46 W/kg (head) 0.72 W/kg (body) |