
| Celkon C66+ - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116.9 x 49 x 10.5 mm (4.60 x 1.93 x 0.41 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.57 W/kg (head) 0.47 W/kg (body) |