
| Celkon C3030 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 56 x 16 mm (4.72 x 2.20 x 0.63 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 750 h |
| Talk time | Up to 13 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Red |