
| Celkon C202 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 45 x 13 mm (4.53 x 1.77 x 0.51 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~29.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Red |