
| Celkon C2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 56 x 9 mm (3.90 x 2.20 x 0.35 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 9.8 cm2 (~17.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 160 x 228 pixels (~155 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 800 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gray |