
| Celkon C19 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, December. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 121.5 x 52.2 x 11.5 mm (4.78 x 2.06 x 0.45 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Auto call record Audio/video player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Gray, White/Red |