
| Celkon AR45 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - SIM 1 & SIM 2 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 64.9 cm2 |
| Resolution | 960 x 854 pixels (~286 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | White |
| SAR EU | 0.74 W/kg (head) 0.68 W/kg (body) |
| Price | About 90 EUR |