
| Celkon A97i - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124 x 64 x 11 mm (4.88 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP3/WAV/eAAC player MP4/H.264 player Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 9 h 10 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 100 EUR |