
| Celkon A900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.8 x 81.7 x 10.2 mm (6.02 x 3.22 x 0.40 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP3/WAV/eAAC player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 8 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 EUR |