
| Celkon A79 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 62 x 13 mm (4.53 x 2.44 x 0.51 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 38.1 cm2 (~53.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 420 pixels, 4:3 ratio (~151 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 70 EUR |