
| Celkon A77 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, December. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 61 x 13.5 mm (4.65 x 2.40 x 0.53 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 38.1 cm2 (~52.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 420 pixels, 4:3 ratio (~151 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 130 h |
| Talk time | Up to 4 h 45 min |
| Misc | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 50 EUR |