
| Celkon A407 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.8 x 65.2 x 9.2 mm (4.91 x 2.57 x 0.36 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | RDA 8810P |
| CPU | 1.0 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Silver, White, Light Blue, Dark Blue, Gold |
| SAR EU | 0.80 W/kg (head) 0.88 W/kg (body) |