
| Celkon A40 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126.2 x 64 x 10.8 mm (4.97 x 2.52 x 0.43 in) |
| Weight | 126.5 (4.44 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | White, Yellow, Blue |