
| Celkon A118 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 147 x 73.4 x 9 mm (5.79 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 190 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | White |
| SAR EU | 0.61 W/kg (head) 0.58 W/kg (body) |