
| Celkon A107 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148 x 77 x 9.6 mm (5.83 x 3.03 x 0.38 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6517A |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.67 W/kg (head) 0.60 W/kg (body) |