
| Celkon A1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.5 x 54.5 x 12.3 mm (4.47 x 2.15 x 0.48 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~47.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2.1 (Froyo) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| MP3/WAV/eAAC player MP4/H.264 player Document viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |