
| Cat B100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 123 x 56 x 17.5 mm (4.84 x 2.20 x 0.69 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 1.8m | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6276W |
| CPU | 411 MHz |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB ROM, 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 320p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | |
| MP3/AAC+/MP4/H.264 player Photo viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1150 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 552 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 140 EUR |