
| Casio G'zOne Ravine 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.9 x 50.5 x 21.1 mm (4.33 x 1.99 x 0.83 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810F compliant Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Secondary CSTN, 128 x 128 pixels, 1.38 inches | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Compass, thermometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | No |
| SNS integration MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 506 h |
| Talk time | Up to 4 h 41 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 1.00 W/kg (head) 1.12 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |