
| BQ Aquaris X5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015. Released 2015 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.4 x 70.5 x 7.5 mm (5.69 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916T Snapdragon 412 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2900 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Rose Gold |
| SAR EU | 0.49 W/kg (head) 0.76 W/kg (body) |
| Price | About 230 EUR |