
| BLU X Link - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 45.8 x 54 x 13.9 mm (1.80 x 2.13 x 0.55 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Mini-SIM |
| IP54 dust protected and water resistant (water splashes) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 1.1 inches |
| Resolution | 240 x 240 pixels (~309 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Proprietary OS |
| Chipset | Mediatek MT2502 |
| CPU | 256 MHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 4MB 4MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, heart rate |
| Voice dial/commands | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 320 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver, Rose Gold |
| Price | About 50 EUR |