
| BLU Win JR LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 4, 7, 17 - X130Q |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, April. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 133 x 67.5 x 9.5 mm (5.24 x 2.66 x 0.37 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB ROM, 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 725 h (2G) / Up to 725 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Grey, White, Orange, Yellow, Pink |