
| BLU Win JR - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - W410a |
| HSDPA 850 / 2100 - W410i | |
| HSDPA 850 / 1700 / 1900 - W410U | |
| HSDPA 900 / 1900 / 2100 - W410L | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125 x 64 x 10.6 mm (4.92 x 2.52 x 0.42 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 4GB ROM, 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1950 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 700 h |
| Talk time | Up to 19 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Neon Orange, Neon Green, Neon Yellow, White |