
| BLU Vivo XL5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 17 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2019, July. Released 2019, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 161.4 x 78 x 9.6 mm (6.35 x 3.07 x 0.38 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 650 h (3G) |
| Talk time | Up to 30 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |