
| BLU Vivo XL3 Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 158.1 x 76.5 x 8.2 mm (6.22 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 725 h (2G) / Up to 625 h (3G) |
| Talk time | Up to 26 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 180 EUR |