
| BLU Vivo XI - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, September. Released 2018, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 149 x 72.9 x 7.9 mm (5.87 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.9 inches, 86.9 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~285 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 1/3.0", 1.10µm, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 625 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | About 170 EUR |