
| BLU Vivo X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, February. Released 2018, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 160 x 76.8 x 8.2 mm (6.30 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, 1/3.1", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Dual | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm 8 MP, 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4010 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Talk time | Up to 28 h (2G) / Up to 22 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 260 EUR |