
| BLU Vivo IV - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 145.1 x 70.2 x 5.5 mm (5.71 x 2.76 x 0.22 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 675 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White/Silver, White/Gold |
| Price | About 260 EUR |