
| BLU Vivo 4.8 HD - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - D940a |
| HSDPA 850 / 2100 - D940i | |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 70 x 6.9 mm (5.39 x 2.76 x 0.27 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 790 h (2G) / Up to 590 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Pink, Yellow |
| Price | About 160 EUR |