
| BLU Vivo 4.65 HD - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - D930a |
| HSDPA 850 / 2100 - D930i | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, December. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 135 x 70 x 8.6 mm (5.31 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577T (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 450 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h 40 min (2G) / Up to 9 h 20 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 210 EUR |