
| BLU View 3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2021, September |
| Status | Available. Released 2021, October |
| Body | |
| Dimensions | 160.2 x 76.7 x 9 mm (6.31 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3400 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 50 EUR |