
| BLU TV2Go Lite - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 48.8 x 14.2 mm (4.33 x 1.92 x 0.56 in) |
| Weight | 87 g (3.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~23.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 144 x 176 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 200 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary (charging only) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Analog TV Alarm, Memo, Calculator Calendar, World Clock | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink, Red, Green, Blue |