
| BLU Touch Book 7.0 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 197 x 120 x 13.2 mm (7.76 x 4.72 x 0.52 in) |
| Weight | 382 g (13.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227-T Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP3,AAC,WMA,WAV player MP4/H.264 player Office document viewer Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 4250 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 EUR |