
| BLU Texting 2 GO - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 53 x 14 mm (4.25 x 2.09 x 0.55 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches |
| Resolution | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Analog TV MP3/MP4 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 550 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red |