
| BLU Tank Xtreme Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 7, 12, 17 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, July. Released 2017, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 146 x 74.8 x 13.9 mm (5.75 x 2.94 x 0.55 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Talk time | Up to 48 h (2G) / Up to 40 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Green, Red |