
| BLU Tank Xtreme 2.4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2017, January. Released 2017, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 129 x 58.7 x 14.4 mm (5.08 x 2.31 x 0.57 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM) |
| IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~23.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB ROM, 24MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Audio/Video player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1650 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 48 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Red |