
| BLU Tank Xtreme - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2020, January. Released 2020, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 153.6 x 71.8 x 10.2 mm (6.05 x 2.83 x 0.40 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4200 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 EUR |